جلسه بررسی مسائل و مشکلات کتابخانه‌های عمومی شهرستان پیرانشهر با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان آذربایجان غربی

در این جلسه "خدیجه معصومی"، مدیر کل کتابخانه های عمومی گفت: کتابخانه‌های عمومی پایگاه‌های فرهنگی_ اجتماعی هستند که به تمامی اقشار جامعه در بیشتر ساعات شبانه روز خدمات فرهنگی متنوعی را ارائه می‌دهند و این فعالیت‌ها با شرایط کنونی جامعه، به سمت فضای مجازی سوق پیدا کرده است.

معصومی ادامه داد: مطابق استانداردهای کتابخانه‌ای برای هر ۱۰۰  نفر ۸ مترمربع  فضای کتابخانه‌ای مورد نیاز است و در حال حاضر  ۷۱  باب کتابخانه در ۱۷ شهرستان استان ارائه خدمات می‌کنند؛ ولی جهت نزدیک شدن به استانداردهای کتابخانه‌ای و دسترسی راحت‌تر مردم به کتابخانه و خدمات آن نیازمند توسعه فضاهای کتابخانه‌ای هستیم.

وی اظهار داشت: کتابخانه‌های عمومی جهت انجام بهتر رسالت خود به منابع درآمدی پایدار نیازمند هستند و لازمه آن بازنگری قانون تأسیس کتابخانه‌های عمومی است که برای  تحقق این امر نیازمند حمایت‌های نمایندگان مجلس یازدهم  هستیم.

ترابی، فرماندار پیرانشهر: کتاب و کتابخوانی ابزار توسعه فرهنگ است و داشتن کتابخانه عمومی  از شاخص‌های فرهنگی هر شهرستان است‌  و مسئولین باید همکاری‌های لازم جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش سرانه آن انجام دهند.

مهندس حسین پور؛، نماینده مردم شریف شهرستان های پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی گفت: فضای کتابخانه های عمومی می تواند منبعی برای ایجاد روابط و گروه‌های درسی، فکری، شغلی و حرفه‌ای باشد و از طریق آن افراد بتوانند از روابط ایجاد شده به عنوان سرمایه انسانی که تسهیل کننده ی ارتباطات انسانی است بهره ببرند.

وی ادامه داد:  آماده همکاری با نهاد کتابخانه‌های عمومی هستیم و رفع مشکلات بودجه‌ای کتابخانه‌های عمومی و ایجاد زیرساخت‌های کتابخانه‌ای را جزو اولویت‌های خود قرار خواهیم داد و پیگیری‌های لازم در سطح استانی و در سطح کشوری انجام خواهد شد..

در این جلسه پیرامون مواردی چون استفاده از ظرفیت خیرین جهت گسترش خدمات الکترونیک کتابخانه‌ها، تسریح در احداث کتابخانه عمومی در شهر لاجان، افزایش سرانه فضای فرهنگی، مشکلات معیشتی کارکنان کتابخانه‌های عمومی، مشکلات بودجه‌ای کتابخانه های عمومی و ... بحث و تبادل نظر شد.

لازم بذکر است در شهرستان پیرانشهر تعداد ۳ باب کتابخانه عمومی وجود دارد که برابر استاندارد های کشوری برای هر ۲۵ هزار نفر یک کتابخانه عمومی در نظر گرفته شده اما در پیرانشهر به ازای هر ۴۶ هزار نفر یک باب کتابخانه عمومی وجود دارد.